Špioni od Microsoftu

Microsoft Corporation byla založena 4.4.1975. Je to nadnárodní akciová společnost se sídlem v Redmontu ve státě Washington. V současnosti, a to nás zajímá, je prodejcem Windows, a to nejen zmiňovaných desítek. 
V současnosti nejprodávanější produkt má miliony, ne-li miliardy spokojených uživatelů. Kolik je těch nespokojených nevím. V každém případě málokdo tuší, že WIN 10 sbírají informace a tyto posílají Microsoftu. Která data a informace to jsou?
barevná desítka
Tak jistě ne ty, co jste měli včera k večeři, nebo s kým jste byli randit. Pokud si tedy ovšem nevedete internetový deníček, nebo si to jen nepíšete do svého stroje. Pokud ano…
Microsoft byl již kvůli tomu x krát kritizován, měli i soudní spory (hádejte kdo většinu vyhrává), ale zjevně je to nechává zcela chladným. Jediné, co udělali, že „možná snad asi“ poskytnou na jaře program, který vás bude informovat o tom, co se vlastně sbírá a posílá pryč. Tato aplikace se bude jmenovat Diagnostic Data Viewer (DDV). Co to uživateli přinese?
důkladné hledání
Tato aplikace se již mohutně testuje a vlastně by měla umět vypsat uživateli ta data, která byla zaznamenaná a měla by se odeslat. A uživatel si je pak může procházet, i podle kategorií a všechna je číst. Ptáte se, zda to celé půjde smazat, nebo zakázat odesílání? Ale no tak. Tak naivní snad nejste. Na to máte přímo ve WIN 10 přece nastavení. Ehm, ehm, no pojďme dále.
Já osobně se domnívám, že Microsoft tímto DDV vůbec nereaguje na výtky uživatelů, ale že spíše jen chystá kličku, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. On se totiž blíží čas, kdy podle nových směrnic EU budete muset s odesíláním dat souhlasit, což ve WIN zatím nikde není. Tak uvidíme.
budova Microsoftu
Já chápu potřebnost telemetrie, ale jen se souhlasem uživatele. Ovšem jsou tací, a skromně mezi ně počítám i sebe, kterým je naprosto buřt, co si o nich Microsoft sbírá. Já doma atomovou bombu nevyrábím, takže jsem nastavení WIN ani neměnil. Jen ať si Microfot špehuje, je mi to naprosto fuk.

Kategorie: Web