7 nej pro zdravý odpočinek

Většina bytů má možnost zařídit oddělené spaní od prostoru, kde trávíme svůj čas s přáteli, se svými koníčky nebo při sledování televize. Takové uspořádání bydlení ale není odjakživa. Dříve se staré chalupy zařizovaly tak, že se vše odehrávalo v jedné velké místnosti. Bylo to hlavně z hlediska toho, že se topilo v jedněch kamnech a rodina byla zvyklá být stále pohromadě, takže spaní se nijak neoddělovalo. V dnešní době máme na odpočinek jiné nároky, než tomu bylo v 19. století. Pojďme si vyjmenovat ty nejdůležitější.

                                      – odpočinek v tišší části bytu, kde nedoléhá hluk činností dalších členů  domácnosti

                                      – prostředí zvolené tak, aby lahodilo našim smyslům a dobře se nám zde odpočívalo

                                     – intimní prostředí pro dvojici, kde se cítí bezpečně a příjemně

                                     – pohodlný nábytek pro spaní, abychom se mohli během spánku bez omezení zaujmout pohodlnou polohu a nemuseli se omezovat při pohybu na lůžku

                                    – výběr zdravotně nezávadné matrace, která bude vhodná pro naši páteř a umožní nám příjemný a bezbolestný odpočinek

                                    – dobře větratelný prostor, protože pro spánek je nejvhodnější teplota poněkud nižší než teplota pro běžnou činnost v bytě, cca kolem 20 oC

                                    – nábytek v takovém designu, který vyhovuje našemu vkusu

Samozřejmě, důvodů, proč mít ložnici, by se nahledalo ještě mnoho, zmínili jsme ty nejdůležitější. Jsou však i byty, kde nelze udělat nic jiného, než volit obývací ložnici. To znamená, že spíme ve stejné místnosti, ve které i jinak bydlíme, tedy je sloučený obývací pokoj s ložnicí.

Není to řešení ideální, ale u malometrážních bytů je to jediné řešení. I s tím se ale dá žít. Stačí vtipně a rozumně rozmyslet, co je v místnosti nutné mít a bez čeho se lze obejít. Každý jsme jiný, a proto bude každý z nás preferovat něco jiného, shodneme se ale na hlavním heslu, a to je zdravá matrace pro zdravý spánek.

Investice dnes často poněkud nákladná, ale matraci lze používat během celého našeho života, většinou se s námi stěhuje tak, jak měníme lety bydlení. Proto neváhejme koupit matraci kvalitní a nešetřeme na ní. Naše zdraví si to zaslouží.