Dřevěné prvky a jeho údržba


Jak při stavbě chaty, domu, terasy nebo okolí bazénu použijete dřevěné prvky v podobě palubek, lišt a různého obležení, abyste si mohli krásu dřeva užívat co nejdéle, nesmíte zapomínat na jeho ochranu před přirozeným rozkladem.

dřevěná prkna.jpg 

Slunce (především UV záření), voda, vlhkost, houby a různí škůdci, to vše má špatný vliv na dřevo. Na našem trhu je široká škála výrobků, které zabrání tomu, aby tyto dřevěné prvky rychle nezestárly a co nejméně se opotřebovávaly. A to především v exteriéru. Dobře ošetřené dřevo vám může vydržet krásné i několik desítek let. Stojí za to investovat nejenom čas, ale i peníze do kvalitního ochranného nátěru, lazury, napouštědla nebo ochranného přírodního oleje.

 dřevěná stěna.jpg

Podle vašich představ o vzhledu například plotu, terasy, fasády na domě a jiných dřevěných prvků, se můžete rozhodnout, že například použijete takovou lazuru, která nejenom dřevo ochrání před nepříznivými vlivy počasí, tím prodlouží jeho životnost a zároveň zdůrazní jeho charakteristickou kresbu.

 

V prodejnách si máte možnost vybrat lazury více značek. Pro exteriér s dřevěnými prvky se prodávají chemické impregnační lazury a napouštědla, které se nanášejí v tenké vrstvě, chrání dřevo proti houbám, zmodrání, dřevokaznému hmyzu:

                                   


·         zn. Primalex 3 v 1, Barakryl, Luxol Originál , Sokrates Lazura Forte a jiné


·         napouštědla (fungicidní a insekticidní), které chrání dřevo především v exteriéru. Jsou bezbarvé, ředěné vodou.


 

§  EKOLOGICKÉ – přírodní nátěry – přírodní oleje, jsou velmi šetrné nejenom k nátěrům dřevěných staveb (exteriér), ale dají se velmi výborně využít i v interiéru. Hlavní je to, že dřevo dýchá a přitom je maximálně chráněné. Tyto oleje chrání dřevo proti vodě – vlhkosti, UV záření a otěru, (dřevěné podlahy, kuchyňské desky, terasy apod.):

 tungový olej velmi dobře dřevo vytvrzuje

 světlicový olej zachovává přírodní odstín, chrání proti UV záření,   dřevo pomalu vysychá

 lněný olej se používá jak ke konzervaci dřeva, tak k ředění.
lakování dřeva.jpg

 Dobrá rada: u všech zakoupených výrobků na ochranu dřeva si dobře přečtěte návod a řiďte se jím.