Klasický nebo elektrický?

V dnešní moderní době můžeme své zuby „hýčkat“. Stomatologové a dentální hygienisté umí pomoci od různých potíží. Odstraní kazy, záněty a kámen, „nainstalují“ vhodná zubní rovnátka, korunky či můstky. Poradí, jak se o zuby starat. S touto péčí nám dnes pomáhají kvalitní zubní pasty, různé kartáčky, dentální nitě, ústní vody i jiné pomůcky. Výběr v obchodech je opravdu pestrý. Například kartáčků je tolik! A můžeme si koupit i takové, co pracují sami!

kartáček

Elektrický zubní kartáček
První kartáček, který čistí zuby sám, byl vynalezen pro lidi postižené, kteří nemohli hýbat rukama. Došlo k tomu v roce 1939 ve Švýcarsku. Vážil ale díky objemnému motoru několik kilogramů, takže nebyl ještě vhodný k praktickému využití. I když se první prototyp „nechytil“, objev už byl na světě! Elektrický zubní kartáček dnešní velikosti a vzhledu se začal postupně vyrábět a vylepšovat až od osmdesátých let dvacátého století.

elektrický kartáček

Podle toho, jak se hýbe jejich hlavice, rozdělujeme elektrické kartáčky na pět základních skupin:

  • pohyb do stran – side – to – side
  • pohyb cirkulární
  • pohyb pomocí ultrazvukových vibrací
  • pohyb svazků vláken rotací v různých směrech
  • pohyby rotačně – oscilační, kdy vlákna hlavy rotují a hlava se současně pohybuje dopředu a dozadu

Pro děti a na rovnátka se elektrický hodí!
Elektrický zubní kartáček představuje v dnešní době alternativu kartáčku klasického. Můžeme s ním zuby vyčistit snadno a rychleji. Odborníky je doporučován lidem, kteří nosí rovnátka, lidem méně zručným dětem, starším lidem, postiženým). Dětem se čištění zubů pomocí kartáčku elektrického většinou moc líbí. Jinak ne moc zábavnou činnost s ním promění na hru. Mají větší motivaci. Pak si ochotněji a pravidelně své zuby čistí, což je velice správný návyk!

Na nemocné zuby a dásně raději ne!
I moderní elektrický kartáček má bohužel určité nevýhody. Při jeho použití dochází k horší kontrole jemných pohybů. To znamená, že může častěji dojít k drobným poraněním dásní. Těm zdravým to moc nevadí, ovšem u dásní se sklonem krvácet se potíže mohou ještě více zhoršit. Lidé, kteří mají problémy s paradentózou, obnaženými krčky, citlivostí zubů a jejich viklavostí, by měli zůstat u zubního kartáčku klasického!