Proč jsou plastové obaly škodlivé


Pokud se podíváme okolo sebe, vidíme, že zdaleka nejvíce materiálu představuje plastik. To se týká především obalů, které jsou téměř výhradně z tohoto materiálu. A je celkem jasné, proč – v současné době má zdaleka nejlepší kombinaci vlastností, které jsou pro obalový materiál potřeba.

Můžeme si však všimnout, že se začíná rozmáhat hnutí právě proti plastům, a plastovým obalům zvlášť. Dokonce již tlačí i na vlády, aby jejich produkci omezily. Vidět to můžeme například v rozmachu papírových tašek v obchodech, ale i v mnoha dalších věcech.

plastový box se zeleninou

Důvod, proč se toto děje, je jednoduchý. Plasty, a tedy i plastové obaly https://www.schoellerallibert.com/cz, zkrátka a dobře poměrně značně poškozují životní prostředí. Nejenže se velice dlouho rozkládají (ačkoliv právě jejich odolnost je jedním z kladů), také se z nich při namočení mohou vylučovat mikroplasty. Ty se následně dostávají do vodních toků a mohou znečistit vodní zdroje. O tom, že nejsou zrovna přínosné pro naše zdraví, se asi není potřeba rozvádět.

Ovšem to není jediný důvod pro snížení jejich množství. Dalším je spotřeba materiálu. Plasty se vyrábí z ropy, a ta nám pomalu, ale jistě začíná docházet. Počítá se, že zásoby nám stačí již jen zhruba na 50 – 100 let, a to při zachování současné spotřeby. Ta však bohužel stále roste, a tak je potřeba počítat spíše s horní hranicí. A jelikož se bez ropy zatím neobejdeme, musíme hledat cesty, jak ji uspořit. A omezení výroby plastů může být jedna z nich.

klasické plastové obaly

Samozřejmě to nepůjde jednoduše. Lidé jsou na ně zvyklí, a v mnoha případech jej nemáme čím nahradit. To platí i u obalů. Nic jiného totiž nemá potřebné vlastnosti, alespoň tedy ne v kombinaci s relativně nízkou cenou.

Řešením by mohla být podpora vědeckých projektů, zaměřených právě na vytvoření nových, lepších obalových materiálů. K tomu však zatím není vůle, a vzhledem k současnému stavu ekonomiky asi ještě dlouho nebude. O tom, jaké to pro naši planetu bude mít důsledky, se můžeme jen dohadovat.