Svatba – ano či ne?

Ať se tomu někomu líbí nebo ne, manželství je tradiční instituce a většina partnerů ji volí. Přesto mnoho lidí preferuje život tzv. na hromádce a svatbu odmítá. Nicméně málokterá žena asi netouží po tom, užít si svůj den D, být krásnou nevěstou a naplánovat si perfektní svatební den. Odpůrkyně manželství se najdou spíše mezi ženami, které již nevydařený vztah mají za sebou nebo vyrostly v nefunkčním svazku rodičů. Spíše jsou to muži, kteří se do svatby nehrnou, a kteří deklarují, že jde o zbytečný papír. Co si myslíte vy o manželství ?
nevěsta i ženich u fontány
Proč manželství ano?
Svatba dodá vašemu vztahu váhu a důležitost. Podvědomě máme přece jenom pocit, že když je někdo představen jako něčí partner či partnerka, zpravidla nám to evokuje nějakou novou nebo ne dlouho trvající známost. Vedle toho označení manžel/manželka má větší význam.
Svatba je investice do vztahu. Pokud jste manželé, zpravidla ze vztahu nevycouváte při prvních problémech, ale budete se snažit na něm pracovat.
batole s rodiči
Pokud plánujete rodinu, budete mít všichni stejné jméno. Je to pro vás jednodušší u pediatra, ve škole, atp., nemusíte nikomu vysvětlovat, že se jmenujete jinak než vaše dítě.
Svatba je hezký obřad a rituál. Pokud si vše zařídíte podle svých představ, užijete si krásný den s rodinou a přáteli, deklarujete před lidmi, které máte rádi, svoje city. Svatební obřad má svoji symboliku!
Ženy cítí v manželství větší jistotu. Nemají pocit, že si muž nechává zadní vrátka. Pokud jste muž a chcete s partnerkou založit rodinu, měl byste nabídku ke sňatku zvážit. Navíc pak nemusíte před tím, než se má dítě narodit, na matrice uznat své otcovství, aby dítě mělo vaše příjmení. Kromě toho i děti se můžou po pár letech ptát, proč se maminka jmenuje jinak a proč se rodiče nevzali. Institut manželství může i pro ně představovat větší jistotu.
Proč jsou někteří proti svatbě?
Mnohým lidem přijde svatba zbytečná. Je to pro ně jen papír, který nic nezmění a nic neznamená. Kromě toho je to finančně nákladná legrace.
Spoustu lidí na instituci manželství prostě nevěří a argumentují rozvodovými statistikami.
Někteří mohou svatbu raději zavrhnout proto, že jsou sami z rozvedených rodin a bojí se možných konfliktů na svatbě. Případně mají jiné komplikované vztahy v rodině, nebo se nemají rády rodiny partnerů vzájemně.
Jsou i lidé, kteří se bojí, že svatbou se něco změnit může, že se po svatbě změní partner, bude brát toho druhého jako jistotu a přestane se snažit.
Přes vše zmíněné je trendem posledních let, že počet svateb přibývá, zatímco počet rozvodů klesá. Ať už jste zastáncem svatby nebo ne, důležité je najít pro život toho správného partnera!