České dráhy chtějí být opět jediným dopravcem u nás!


I když se České dráhy tedy o malé soukromé konkurenty zajímají, není vůbec jisté, zda ke kontraktu opravdu dojde. Zástupce Českých drah také informoval, že do hry vstupuje také Čína, když právě je zde v tuto chvíli riziko, že tyto malé dopravce koupí.
vlak regiopanter.jpg
Údajně i antimonopolní úřad nejen český, ale i evropský, by mohl povolit drahám malé dopravce koupit, ale zatím jsou zveřejněny informace, že to pouze v případě, že část kapacit ČD budou odprodány, což se údajně vyplatí. Ovšem detaily nejsou veřejnosti známé, a tak lze zatím jen spekulovat. Zatím se na stránkách našeho největšího dopravce jen zveřejnilo, že liberalizace v souvislosti s návrhem 4. železničního balíčku, který přichází z EU je velkým tématem právě pro našeho dopravce. Nikdo si však nesmí představovat neřízené liberalizace, protože by právě měla udržovat preference národního dopravce.
vlak na mostě.jpg
I přes to, že ČD dělají kolem možnosti koupě firmy RegioJet nebo koupě této firmy právě Číňany, rozruch, majitel společnosti je vyjádřil již několikrát zcela jasně a prozatím vyloučil jakékoli spekulace o tom, že by firmu prodal.
Oproti tomu naopak Leo Expres ale v nedávné době vytvořil a vydal právě materiály pro budoucí investory.
Podle všeho se nyní jedná s jednotlivými kraji o nových smlouvách, protože na provoz regionálních tratí většinou vyprší smlouvy v příštím roce. Těchto regionálních smluv by právě v následujícím roce mělo vypršet téměř 80 % a dá se předpokládat, že ne všechny budou obnoveny.
Národní dopravce však nesází jen na obnovení kontraktů a koupi menších konkurentů.
vlakové nádraží.jpg
O svoji budoucnost se stará i tak, že dlouhodobě podporuje i žáky dopravních škol, kteří by se chtěli uplatňovat právě v oblasti železniční dopravy. V rámci stipendijního studia se mohou žáci 9. třídy přihlásit na vybraný maturitní studijní obor, tedy pro ty, kteří chtějí později pracovat jako strojvedoucí či vlakvedoucí. V dalším roce to bude již desátý rok, ve kterém takto pomáhají ČD nejen dětem zaplatit studium, ale i sobě při zajišťování budoucí pracovní síly.