Jak to bude s Evropou

Když se podíváme na Evropu a její hospodaření, poznamená ji vystoupení Velké Británie z EU. V roce 2017 se totiž budou konat volby v Německu, Nizozemsku a Francii.

Odborníci tvrdí, že mají docela slušné šance pravicoví kandidáti. Ti, kteří se klonili spíše ke konzervatismu, jsou nyní více radikální a přiklánějí se kvůli migraci, která stále pokračuje, jen se o ni o kousek méně mluví, ke krokům zásadním. Vše zamotala, a ještě zamotá Británie, která na jaře roku 2017 zažádá o spuštění svého vystoupení z EU.

  Pokud nově zvolený prezident USA vypoví obchodní smlouvy s Čínou a vyvolá tak jakousi obchodní válku, ekonomiky se to velmi dotkne. Těžko ovšem odhadovat, kam až se pomyslná „ničící koule“ může dokutálet.

Síla ekonomiky v Česku

  V Česku česká národní banka předpovídá, že hrubý domácí produkt poroste. Bude na čísle 3,4, namísto tří z minulého roku. Ve druhém čtvrtletí počítá banka s inflací 1,8 procenta, ve třetím pak o více jak dvě procenta. Proti růstu cen by tak musely působit ceny průmyslových výrobců v eurozóně a také promítnutí nízké inflace například do mezd.

Slabší koruna asi půl roku

Do poloviny roku 2017 předpokládají bankéři kurz koruny vůči euru kolem 27. korun za euro. Předpokládaná nízká nezaměstnanost bude podpořena poptávkou domácností, půjde také o zrychlující dynamiku mezd a nízkou míru inflace a právě vysokou spotřebitelskou důvěru.

Nezaměstnaných bude méně

Dobrou zprávou také je, že nezaměstnaných prý bude méně. Její míra by se i v roce 2017 měla pohybovat mezi 5 až 6 procenty. Situace se tak nějak vrací o deset let zpět. Klesá totiž počet registrovaných nezaměstnaných a zároveň se ale zvyšuje počet volných pracovních míst, což znamená vyšší potenciál české ekonomiky.
 
Slovy laika lze tedy říci, že prognóza na další rok není vyloženě nepříznivá, a to v mnoha ohledech. Uvidíme, jak budeme hovořit o výhledech na roky další.