Konečně bez rodičů!

Jednou věcí je to, že se těšíte na vysokou školu. Představujete si, jak skvělý studentský život budete žít. Druhou věcí je však to, že většina z vysokoškoláků už bydlí sama. Musíte se postavit na vlastní nohy a to nemusí zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Placení, uklízení, šetření a nekonečně mnoho dalších povinností s tím spojených. Jak se vyvarovat finanční krizi a nějaké další tipy a triky, které Vám pomohou první pár krušných měsíců zvládnout?
holčičí pokoj

Kdy začít shánět byt?

Pokud jste na tom tak, že jste ještě před měsícem neměli složené ani přijímačky, tudíž jste neřešili bydlení v univerzitním městě, máte velmi malou šanci sehnat s někým do dvojice nebo po více lidech byt. Nejspíš budete muset první rok vydržet na koleji a snad se poštěstí jindy. Jestli ale patříte mezi ty, kteří byt teprve shánět budou, platí zde heslo, že čím dříve, tím lépe. Ve velkých městech jako je Praha, Brno, Ostrava nebo Olomouc, se byty shání už tak velmi složitě. Proto je dobré předem vědět, co od daného bytu očekáváte a zaměřit se přesně na takové typy. Pokud se například chcete stěhovat už v srpnu, začněte hledat už v lednu, nejpozději v březnu, ať máte jistotu, že vše klapne.

S kým bydlet ?

Ze začátku asi nebudete mít měsíčně dvacet tisíc na to, abyste si dovolili byt ze svého. Proto se domluvte s kamarády či jinými lidmi a vytvořte partu, kde si peníze za nájem rozdělíte. Je to ta nejlepší taktika, která funguje. Navíc lidé, kteří byty v těchto univerzitních městech pronajímají, jsou na toto zvyklí. Nemusíte se bát, že by Vás odmítli.
posezení v kuchyni

Rozpočet

Předem si pečlivě spočítejte, zda se Vám do bytu vyplatí jít. Je dost možné, že služby budou předražené, voda bude dražší a topení také. Zamyslete se, jestli nebude lepší to zkusit někde jinde, než se trápit a později počítat opravdu každou korunu.

Výbava bytu

Zpočátku asi vzhled Vašeho bytu nebude nic moc. Navíc každý člen domácnosti může mít absolutně odlišný styl. Nezoufejte a zkuste se domluvit na jednotném stylu. Všem se Vám pak v bytě bude žít mnohem lépe.

Domácí práce

Už s Vámi nebude bydlet maminka, která Vám vypere, vyžehlí, uklidí a uvaří. Rozdělte si tyto povinnosti mezi sebe a uvidíte, že se tím vše usnadní.