Opravdu z toho vyrostou?

Každý člověk ve svém životě bojuje s určitými obtížemi, zlozvyky a stereotypy, o kterých ví, že mu zbytečně komplikují život, přesto je pro něj velmi nesnadné toto chování změnit, protože vše, co je v nás hluboce zakořeněné, děláme již tak nějak mimoděk, kdežto chceme-li se toho zbavit, musíme vynaložit vědomé úsilí. Proto je také dobré chování u dětí korigovat včas, zároveň ale netlačit příliš na pilu, aby dítě nebylo zbytečně frustrované. Je-li dítě například příliš stydlivé či zlostné, má na tom již lví podíl genetika, a v tomto případě musíme našlapovat opravdu zlehka, protože měnit někoho tzv. od základu je náročné a navíc chtít potlačovat v dítěti jeho přirozenost není pro jeho další psychický vývoj bez rizik.
chlapec a pes

Okusování nehtů

Tento zlozvyk vzniká ve většině případů z psychických příčin, jako je například úzkost, nízká sebedůvěra či stres. Pokud chcete, aby se Vaše dítě tohoto zlozvyku zbavilo, budete se muset nejprve zaměřit na odstranění těchto příčin. Své dítě na okusování nehtů upozorňujte, lehce jej můžete pokárat, ale nikdy jej netrestejte. V některých případech může být účinným tzv. lak proti okusování nehtů, který má tak nepříjemně hořkou chuť, že od tohoto zlozvyku odradí dítě i dospělého.
designové nehty

Skřípání zubů

Latinský název zní bruxismus. Je výsledkem příliš pevného stisku zubů ve spánku, který je opět většinou způsoben špatnou kvalitou spánku vlivem stresu či úzkosti. Občas se toto skřípání objeví téměř u každého dítěte a téměř třetinu lidí neopustí ani v dospělosti. Pokud chcete u svého dítěte tento problém alespoň omezit, vytvořte mu klidné rodinné prostředí a zajistěte mu správnou spánkovou hygienu. Vyhněte se nápojům s kofeinem. Věnujte se pravidelně alespoň krátkému relaxačnímu cvičení. Pokud se skřípání objevuje opravdu často a někdy i ve dne, je dobré zajít s problémem k lékaři.
stydlivá dívka

Stydlivost

Stydlivost je zapsaná v naší genetické výbavě. Některé děti jsou ale natolik stydlivé, že mají problém hrát si s jinými dětmi, mluvit s dospělými či přečíst básničku před paní učitelkou a dětmi ve škole. Většina dětí z této nadměrné stydlivosti postupným „otužováním“ a pobytem ve společnosti opravdu vyroste, ale nikdo asi nemůže čekat, že z nich vyrostou tzv. rození vůdci. Pokud máte obavy, že Vaše dítě si tuto nadměrnou stydlivost ponese až do dospělosti, konzultujte situaci s psychoterapeutem.