Neslyšící to chce taky

Existují webové stránky, které umožní neslyšícím lidem lépe a komfortněji se orientovat ve světě internetu. Sami víte, kolik užitečných informací se na něm dá najít, samozřejmě i těch negativních, ale zůstaňme u přínosů. Odborníci tvrdí, že když si chce cokoli člověk neslyšící na internetu přečíst, je to jako bychom si my četli na internetových stránkách v anglickém jazyce. Ano, budeme tomu rozumět, ale nikdy to nebude naše přirozenost.
náušnice s perličkou

Pomáhat je lidské

Lidé dnes pomáhají mnoho dalším lidem a je to tak moc dobře. Když jsou mezi námi takoví, kteří mohou pomoci, proč by nepomohli těm, kteří to potřebují. Není to žádná povinnost, je to lidská přirozenost. Věřím, že většiny z nás.

Pokud si dnes neslyšící mohou otevřít notebook a na stránkách zdravotní pojišťovny se dozvědí o všem důležitém prostřednictví videí, ve znakové řeči. Aby nebyly stránky zatěžovány mnoha videi, existuje také program, který je součástí příslušných webových stránek, člověk si jej nainstaluje do svého počítače a pomocí nich může bez zbytečného zatěžování sledovat vše, co potřebuje.

Speciální přístup na přepážkách

Setkat se můžeme také se speciálním přístupem na přepážkách u pojišťoven, úřadů práce, magistrátech. Je to smutné, že po takové době, ale je dobře, že přece. S neslyšícími lidmi se začíná počítat. Důležité je, že i oni snad mají pocit, že jsou naší součástí, součástí nás všech a nejenom uzavřenou komunitou.
smutné děvče u pc
Dá se říci, že jednoduché úkony, jako je změna jména v občanském průkaze nebo změna bydliště, si dokáže neslyšící člověk vyřídit bez větší problémů na úřadě sám. Pokud se samozřejmě jedná o složitější vysvětlování nějakého problému, využívají neslyšící stále ještě tlumočníky.

970x250-5-1474093619.jpg

Není neslyšící jako neslyšící

Pro slyšícího člověka je to možná jedno, ale každý člověk, který neslyší, není stejný. Jinak život, čtení, psaní, komunikaci i práci s webem vnímá člověk, který nikdy neslyšel a neslyšící komunita pro něj znamená jistotu a domov. Ale ten, který třeba do osmi let normálně slyšel, má slušné základy českého jazyka, uměl číst a psát, má kamarády mezi slyšícími, je na tom nejspíš lépe. Vše lépe chápe, komunita neslyšících mu zpravidla nic neříká a na webu je jako doma.

Neslyšící to chce taky
Ohodnoťte příspěvek
Kategorie: Web