Bruska patří do každé domácnosti

Existuje poměrně dost velké množství a druhů brusek. Asi nejvíce se do domácí dílničky hodí úhlová bruska, která má poměrně široké využití jak při opravách, stavbách, ale i v hobby nalezne svoje uplatnění. Stačí nápad, šikovné ruce, materiál a trpělivost a jde se vytvářet. Co když ale vyžadujeme trochu víc? Pak je na místě se podívat po jiném modelu, který se dá například umístit na dílenský stůl. Řeč není o ničem jiném, než o krásce, která umí nejen brousit, ale i leštit nebo dokonce ostřit. Kotoučová bruska se dá většinou umístit přímo na ponk, kde budeme pracovat. Její stolní provedení je pevné a nezklame. Pořídit se dají levnější modely, ale lepší je se zaměřit na další parametry, ne vždy ušetřené peníze budou správnou motivací.

bruska

Brusný papír má různou zrnitost

Bruska je vybavena robustním podstavcem, který umožní pevně připevnit soustruh na stůl, zároveň má ochranné štítky kotoučů nebo nastavitelné opěrky. Záleží na tom, co vlastně od ní očekáváme, případně, na co ji využijeme. Jenomže takové otázky bychom si měli klást dříve, než ji vyrazíme zakoupit. Stolní modely jsou v nabídce s napevno uchyceným kotoučem a nejlépe rovnou se dvěma. Pak snadno lze na jedné straně mít hrubší zrnitost a druhý kotouč bude mít pak jemnější. Nebo jedna strana může brousit podle uvážení a druhá bude mít nasazený leštící kotouč a brusnou práci doleští. Výhodou je skutečně přesné vedené brusných kotoučů, což je zárukou správně odvedené práce.

kotoučová bruska

Označení kotoučů nebo papírů

  • Řezné – určený především pro dřevo
  • Brusné – brousí snadno a hladce ocel, nerezový materiál, hliník
  • Diamantové – ty použijeme na velmi tvrdý materiál jako je kámen, asfalt nebo beton

Měkký kotouč – je ideální, když budeme pracovat s materiálem, který bude velmi citlivý na teplo nebo tvrdost.
Hrubý kotouč – je nositelem označení čísel. Menší číslo bude znamenat, že jsou velmi hrubé, ale s číslováním 80, 100, 120 a případně vyšší, vyniká jejich jemné broušení.