Co sledovat při nákupu autožárovky pro přední světla

Správné napětí a příkon – provozní napětí musí odpovídat autobaterii a jeho standardní hodnota je vždy pro osobní automobily 12 V a pro nákladní auta 24 V. Příkon je rovněž limitován hodnotou 55 W, výjimkou jsou pouze dvouvláknové autožárovky H4 s příkonem 55 W / 60 W.

auto

Světelný tok – jedním z výchozích parametrů při výběru vhodné autožárovky https://www.lightpark.cz/autozarovky-pro-predni-svetla/?par=oznaceni-ece|h7 je světelný tok vyjádřený v lumenech. Pro provoz na veřejných komunikacích je povolen pouze v hodnotách do 1500 lumen. Ideální stav nastává, jestliže se pohybuje v rozmezí od 1400 do 1500 lumen. Vyšší světelný tok je nepřípustný, neboť oslňuje protijedoucí vozidla, příliš nízký zas neposkytuje dostatečný osvit. Jestliže se však rozhodujete mezi produkty renomovaných výrobců, u všech je tato hodnota vždy v optimálním rozsahu. Problematické to bývá naopak u neznačkových autožárovek.

Životnost versus výkon – z fyzikálního hlediska je známo, že veškeré jevy v přírodě podléhají navození rovnovážného stavu. V praxi to znamená, že čím výkonnější zdroj, tím rychleji se opotřebí, anebo klade vyšší nároky na údržbu a provoz. U výkonných žárovek se to projevuje zkrácenou životností, která tímto způsobem kompenzuje vysokou svítivost. Značkoví výrobci, např. společnost Osram, nabízí svým zákazníkům zvolit produkt odpovídající nárokům a požadavkům podle požadovaných priorit – lze sáhnout po modelu s extrémně dlouhou životností až 6 let na úkor nižší svítivosti, nebo naopak přidat na intenzitě, prodloužit světelný kužel, ale s výrazně kratší dobou osvitu.

kamion

Barva světelného kuželu – ještě před několika desítkami let se řidiči museli spokojit s omezeným výběrem barvy světla, běžné halogenové žárovky vyzařovaly poměrně teplé bílé světlo, které však po delší jízdě navozovalo pocit únavy a nesoustředění. Dnes máme možnost využít chladnější odstíny namodralého světla, které je ještě povoleno pro běžný provoz, aniž by ostatní účastníky silničního provozu osvětlovalo.