CocaCola jako lék s obsahem kokainu


Předchůdce CocaColy. V roce 1860 Albert Niemann poprvé izoloval kokain z listů koky, od té doby byla zahájena jeho farmaceutická výroba. Bezprostředně poté si nechal Angelo Mariani patentovat výrobek s názvem vin Mariani – víno s obsahem kokainu, které bylo vydáváno jako léčivo proti únavě. Toto víno se stalo inspirací pro doktora Johna Stitha Pembertona, který v roce 1886 začal vyrábět CocaColu.

Krušné začátky. Za první rok výroby se prodalo pouhých 25 lahví, během dalších let se ale, hlavně díky reklamě, prodej znásobil tak, že na konci 19. století byla Cola jedním z nejprodávanějších slazených nápojů na světě. Možným důvodem tohoto enormního nárůstu poptávky mohla být také alkoholová prohibice v Atlantě. Brzy poté byl z CocaColy odstraněn alkohol a také kokain, který byl nahrazen kofeinem.

Zajímavosti
1.       Firma si zakládá na červené barvě na obale, na všech výrobcích proto musí být naprosto identický odstín této barvy.
2.       CocaColou se dají čistit skvrny na porcelánu a keramice.
3.       Nejvíce tohoto nápoje se překvapivě nevypije v USA, ale na Islandu a v Mexiku.
4.       V roce 1950 byla pro potřeby americké armády poprvé vyrobena CocaCola v plechovce.
5.       Přesnou recepturu znají pouze dva lidé, podepsali se společností dokonce smlouvu o mlčenlivosti, ve které je mimo jiné obsažen i dodatek o tom, že spolu nemohou cestovat v jednom letadle. Tím si chce společnost zajistit ochranu své receptury.
6.       Pouze ve dvou zemích světa je prodej tohoto výrobku zakázaný – na Kubě a v Severní Koreji.
7.       Cola prý pomáhá i při štípnutí hmyzem.
8.       Pokud máte zamrzlé okno u auta, stačí na něj nalít trochu CocaColy a ono za pár minut roztaje.
 
Podle vědců je nadmírné pití nápoje nebezpečné pro zdraví. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru a kofeinu. Občasné pití může být i užitečné, může vám totiž pomoct například při kocovině, což se, ruku na srdce, občas hodí každému. Takže platí staré dobré pravidlo – všeho s mírou.