Kroužky vybírejme s dětmi

Když dítě donese domů seznam zájmových kroužků, jsou to většinou ty, které zajišťuje škola. Je pak ale jistě spousta dalších, které najdete pod tělovýchovnou jednotou, pod skautem nebo pod turisty. Až pak, když je seznam dostupných kroužků kompletní, sedneme si s dítětem a začneme škrtat a kroužkovat.
 
➢  Je sice pěkné, že víme, že náš kluk je šikovný na modelování a logicky se tak nabízí keramický kroužek, ale vůbec to ve finále tak být nemusí. Mnohem raději třeba půjde s ostatními kamarády hrát fotbal a modelování si nechá jen na doma.

V první třídě je dobré spíše nechat kroužky na výběru dětí. Samozřejmě musí vyhovovat vašim finančním a časovým možnostem. Co se financí týče, je dobré přemýšlet dostatečně dopředu. Nejde totiž jen o to, za kolik potřebné vybavení na kroužek nakoupíme, ale také to, kolik peněz bude potřeba vynaložit v následujících měsících.
 
➢  Možné také je, že dítě si nabere kroužků moc a pak kvůli časové náročnosti nezvládá školu. Tomu bychom měli zabránit, případně často komunikovat s paní učitelku, zda je vše v naprostém pořádku.  Je sice pěkné, že si v některých případech děti vybírají kroužky podle svých kamarádů, ale každé dítě zvládne jinou zátěž.
 
➢  Nechtějme si na svém dítěti splňovat své sny z dětství. Absolutně zapomeňte na přihlašování dětí do kroužků, které vám samotným třeba nebyli dopřány. Když dítě aktivita v kroužku nebaví a chodí z kroužku nešťastné, a my se budeme tvářit, že nic nevidíme, může jeho nechuť přerůst i v psychické problémy.
 

Organizování s mírou

Nezáleží na druhu kroužku, ani na tom, kolik jich vaše dítě zvládne. Spíš je to o tom, v první třídě obzvlášť, aby děti trávily svůj mimoškolní čas smysluplně a byly šťastné. Jasné ale je, že není dobré, aby vaše dítě trávilo svůj volný čas jen organizovanou zábavou. Potřebuje i prostor jen pro sebe, ke své seberealizaci a k tomu, aby si program vymyslelo a vybralo samo.