Sport, zručnost a výslovnost

Tři důležité věci, které by měl předškolák zvládnout. Je dobré nechat dítě ve školce tak nějak volně dýchat, tedy nestresovat ho tím, že ještě neumí to, co jeho kamarádi, ale na druhou stranu bychom neměli nic podcenit a k dovednostem, které by měl předškolák zvládnout, bychom měli dítě vést nenásilně.
 
•  Sport –Důležité především je, aby nějaká sportovní aktivita vůbec byla. Až v druhé řadě se zaměřujeme na její kvalitu. Obecně je ale všechno lepší, než sedět doma u televize nebo počítače. Všímáme si, jestli dítě dokáže chytnout míč, jestli stojí rovně, zajímá nás také, jestli dokáže udržet rovnováhu na jedné noze.
 
•  Zručnost –Než jde dítě do školy, naprostým základem je, že umí a zvládá používat toaletu. Bez toho se většinou do školky ani nedostane. Mělo by se zvládnout samo obléct a naopak Zavázat si tkaničku (což mnoho dětí s nástupem do školky většinou neumí), umět se sám najíst, umět použít kapesník, a když se mu řekne, aby si po sobě uklidil hračky, dokáže to bez větší pomoci.
 
•  Výslovnost –S dítětem se musíme domluvit. Pokud používá „svou řeč“, nejspíš bude mít rodič s jeho nástupem do školky problém. Proto mluvení s dítětem od mala je docela důležité. Děti od nás hodně pochytí a snaží se nás dospělé napodobit.
 
Krom těchto tří základních věcí, které nám nejspíš pro nástup do školky stačí, dítě postupně učíme třeba znát svou adresu, rozeznat číslice a některá písmena, rozeznat kolečko od čtverce nebo ho učit básničky. Některé věci přijdou tak nějak sami tím, jak si s dítětem hrajeme. Do společné hry se dá totiž zakomponovat tolik věcí, které by dítě na požádání dělat nechtělo. Pokud ale rozpoznávání čísel schováte do hry na paní prodavačku a zákazníka, půjde to dítěti mnohem lépe.
 
Hlavně nebuďte smutní, když vašemu potomkovi nepůjde hned všechno perfektně. Vaše nespokojenost v něm může vyvolat velmi nepěkný pocit a může věci kazit už jen proto, že se bude bát, aby vás nezklamalo. Milujte své děti takové, jaké jsou.